Rate this post

Mózg człowieka to jeden z najbardziej zdumiewających mechanizmów stworzonych przez naturę. Mimo iż sporo dziś wiemy o jego funkcjonowaniu, pewne jego rejony wciąż pozostają tajemnicą. Istnieje też wiele mitów na temat umysłu, pokutujących od dziesięcioleci, które to mity utrudniają wielu osobom uwierzenie we własne możliwości albo zwyczajnie… usprawiedliwiają lenistwo! Jednym z tych mitów jest ten o nieuchronnym obniżeniu sprawności umysłu wraz z wiekiem. Mimo sporej popularności i siły tego mitu, na pewno każdy z nas spotkał na swojej drodze ludzi, którzy mimo upływu czasu zachowali sprawność umysłu i dobrą pamięć. Dokonanie to nie jest niczym nadzwyczajnym, mózg bowiem – zupełnie jak mięśnie – poprawia swoją wydajność dzięki częstym ćwiczeniom.
Sprawność umysłu mierzymy nie tylko pamięcią (tę stosunkowo łatwo jest wyćwiczyć: wystarczy uczyć się nowych rzeczy, jakichkolwiek), ale też zdolnością myślenia refleksyjnego, krytycznego czy retrospektywnego – a te akurat mają tendencję do rozwijania się wraz z wiekiem, bazują bowiem na doświadczeniu i skumulowanej w trakcie życia wiedzy.
Mózg, jak każdy inny narząd, skorzysta na zdrowym stylu życia: dieta bogata w witaminy i składniki mineralne, regularny ruch na świeżym powietrzu i spokojny sen usprawnią procesy myślowe. Reszta to kwestia dyscypliny: codzienne choćby 20-minutowe powtarzanie materiału wzbogaconego o kilka nowych elementów pozwoli poprawić pamięć i zdolności uczenia się. Dobrym sposobem rozwijania zdolności umysłowych jest też rozwiązywanie zadań matematycznych, łamigłówek, krzyżówek, gra w scrabble oraz szachy.